Klient prowadzący działalność gospodarczą może upoważnić biuro rachunkowe do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych. Wspomniane pełnomocnictwo może zostać udzielone równiez osobie zatrudnionej w biurze księgowym. Dokument PPO – 1 powinien zostać sporządzony i złożony wspólnie z klientem.
Zasady pełnomocnictwa
Obowiązujące przepisy obejmują swoim zakresem trzy kategorie pełnomocników:
- pełnomocnik ogólny
- pełnomocnik szczególny
- pełnomocnik do doręczeń
Upoważnienienie do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych i w pozostałych sprawach przed organem kontroli skarbowej i organów podatkowych to pełnomocnictwo ogólne.
Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych, zwany „Centralnym Rejestrem” to elektroniczne zestawienie udzielonych pełnomocnictw. Zawiadomienia o zmianach, odwołaniach lub wypowiedzenie może zostać złożone tylko i wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zostają one umieszczone przez właściwego ministra.
Pełnomocnictwo szczególne to upoważnienie do reprezentowania w konkretnej sprawie przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej. Dokument może zostać sporządzony na piśmie jako dokument elektroniczny lub zgłoszone ustnie.
Jeśli nie został ustanowiony pełnomocnik ogólny lub szczególny, strona ma obwiązek ustanowić pełnomocnika do doręczeń gdy:
1) zmieniła adres miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu na adres w państwie niebędącym państwem członkowskim UE;
2) nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i chce złożyć w kraju wniosek o wszczęcie postępowania lub w kraju doręczono jej postanowienie o wszczęciu postępowania.
Biuro Rachunkowe Kukla może reprezetować przed organami podatkowymi również w przypadku złożenia pełnomocnictwa.